Koronavirusi/ Vidhen maskat nga spitali dhe dhoma e urgjencës
Transmetuar më 26-02-2020, 15:05

Puglia dhe Bari janë shumë larg nga dy vatrat e shpërthimeve të  Koronavirusit që aktualisht janë regjistruar në Itali. Megjithatë, edhe në kryeqytetin Apulian, efektet e urgjencës nga Covid-19 kanë filluar të ndjehen.

Burra të panjohur hynë në IRCSS onkologjike dhe vodhën 500 maska ​​me filtra, të destinuar për mjekët dhe të gjithë punonjësit e kujdesit shëndetësor që ndihmojnë pacientët çdo ditë. Vjedhja ndodhi brenda farmacisë së spitalit.

Një vjedhje e ngjashme ndodhi edhe në dhomën e urgjencës së Arezzo. Do të ishte e dyta brenda disa ditësh. Kreu i departamentit, Giovanni Iannelli, tashmë ka paraqitur një ankesë.

Në dhomën e urgjencës së Arezzo, pas dy rasteve të Koronavirus të regjistruara në Toskan, nga sot në mëngjes janë marrë rregullat e reja në dhomën e urgjencës e cila kryhet jashtë nën tendat e montuara nga mbrojtja civile: për të gjithë përdoruesit bëhen pyetje specifike në hyrjen kryesore të spitalit.

Nuk është hera e parë që, pasi urgjenca e Koronavirus ka vazhduar në Itali, kanë ndodhur vjedhje të ngjashme. Megjithatë, deri më tani, këto episode të mjerueshme kishin ndodhur në zonat e prekura nga rastet e Covid-19, të tilla si në spitalin Sant’Anna në Como (në Lombardi ka 212 raste të Coronavirus).

Përveç  maskave edhe sterilizuesit e tipit Amuchina kanë qenë artikujt më të njohur të kërkuar në farmaci këto ditë. Vështirësia në furnizime ka çuar dhe rritjen për çmimin në mënyrë disproporcionale.

Prokurori i Milanit po heton gjithashtu spekulimet. Kush e di nëse, edhe në rastet e Bari dhe Arezzo, që vodhën maskat i rishitën ato, me një çmim më të lartë, në internet ose përmes kanaleve jozyrtare./b.l/noa.al/

Loading...