Manastirliu nxjerr masat lehtësuese që nisin nga sot: Duhet më shumë vigjilencë
Transmetuar më 18-05-2020, 08:46

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka ndarë listën e masave lehtësuese të cilat nisin qysh preh mëngjesit të sotëm. “Nga dita e sotme, zgjerohet fasha orare dhe hapen një seri aktivitetesh dhe shërbimesh për qytetarët, por kërkohet më shumë vigjilencë për respektimin e rregullave, për të mbrojtur veten dhe të tjerët”, shkruan Manastirliu.

-Hiqet krejtësisht fasha orare e lëvizjes në zonat e gjelbra. Fieri kthehet në zonë e gjelbër.

-Fasha orare e lëvizjes në zonat e kuqe zgjatet deri në orën 21.00

-Hiqen në të gjithë vendin autorizimet për lëvizjen e këmbësorëve apo makinave gjatë javës.

-Nis zhvillimi i procesit mësimor për maturantët

-Hapen muzetë, bibliotekat, arkivat. Lejohen stërvitjet e sportistëve në ambiente të hapura.

-Hapen bare/restorante, vetëm për ambiente të hapura. /a.y/noa.al

PËRDITËSIM LIVE 

Loading...