Shikoni qiellin natën, do shijoni spektakël të vërtetë
Transmetuar më 11-08-2020, 19:29

Një fenomen i rrallë pritet të ndodhë këto dy ditë.

Bëhet fjalë për ato që shkencëtarët i quajnë Shira Perseidë të meteorëve.

Deri në 100 meteorë në 1 orë bien nga hapësira, fenomen që pritet të kulmojë në datën 11 dhe 12 gusht.

Shiu i meteorëve filloi që në mes të korrikut, ndërsa ngjarja është një nga pikat më të rëndësishme në kalendarin hapësinor. /k.k/noa.al/