Mali i Zi sot në zgjedhje, partitë shqiptare garojnë në dy koalicione
Transmetuar më 30-08-2020, 09:05

Mali i Zi sot zgjedh Qeverinë e re. Qytetarët do të votojnë sot në një proces të pazakontë sa i përket situatës me koronavirusin.

Partia Demokratike e Socialistëve (DPS) e presidentit Milo Gjukanoviç synon fitoren e njëmbëdhjetë pas 30 vitesh në pushtet, ndërsa opozita e renditur në disa blloqe, synon me ngulm ndërrimin e pushtetit.

Po ashtu një tjetër element që e bën të pazakontë këtë proces është edhe polarizimi i situatës në Malin e Zi, mes bllokut promalazez dhe atij proserb, që u thellua pas miratimit dhjetorin e kaluar të ligjit për liritë fetare, të pasuar me konflikte mes shtetit dhe kishës.

Ndërsa PDS i quan zgjedhjet vendimtare për mbrojtjen e sovranitetit të Malit të Zi nga nacionalizmi serbomadh dhe kisha ortodokse serbe, për opozitën ato janë vendimtare për mbrojten e kishave dhe vendeve të shenjta.

Pjese e zgjedhjeve janë dhe partitë shqiptare, të cilat garojnë vetëm në dy koalicione, ndërsa partia e Gjukanoviç kërkon fitoren e njëmbëdhjetë pas 30 vitesh në pushtet. /k.k/noa.al/