Një asteroid pritet të kalojë fare pranë Tokës këtë javë, cili është rreziku
Transmetuar më 23-09-2020, 17:09

Këtë javë, në 24 shtator, një asteroid i vogël pritet të kalojë pranë Tokës.

Zbulimi u bë nga Mt. Observatori Lemmon, në Arizona, dhe thuhet se asteroid do të kalojë fare pranë planetit tonë.

Kjo qasje është aq afër sa që graviteti i Tokës do të përkulë trajektoren e shkëmbit hapësinor.

Por gjithsesi shkencëtarët thonë se nuk ka asnjë rrezik serioz. /k.k/noa.al/