Transmetuar më 15-10-2020, 09:31

Apple prezantoi formacionin e saj të iPhone 12 në fillim të kësaj jave.

IPhone 12 dhe iPhone 12 Pro tashmë janë duke u përgatitur për para-porositje para ardhjes në treg të javës tjetër.

Sot dalluam kartat e regjistrimit të dy pajisjeve në bazën e të dhënave të AnTuTu, duke na dhënë një vështrim të performancës sintetike.

Të dy pajisjet iPhone 12 janë mundësuar nga A14 Bionic, i cili është chipset i parë 5nm, por numrat e papërpunuar zbulojnë rezultate mjaft zhgënjyese kur krahasohen me çipin Snapdragon 865 nga Qualcomm, i përdorur nga shumica e anijeve Android.

Po të bëjmë një krahasim të shpejtë – Xiaomi Mi 10 Pro shënon mbi 687,000, me hendekun më të madh në rezultatin e GPU, i cili është mbi 40% më i ulët në iPhone.

Në tre segmentet e tjera, Apple ka më pak se 10% të performancës për të arritur dhe ndryshimi i kujtesës është vetëm rreth 6%, të paktën në kombinimin e kujtesës 4/256 GB të iPhone 12 dhe variacionin 6/128 GB të iPhone 12 Pro. Ky është gjithashtu konfirmimi i parë pas fillimit se 12 modelet Pro do të marrin 6 GB RAM, krahasuar me 4 GB në vanilje iPhone 12s.