Transmetuar më 21-10-2020, 07:09

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet po vijon të ndikohet nga presion i lartë atmosferik i pozicionuar në Europën Veri-lindore e cila po mban mot të qëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Mërkurë dt 21 Tetor 2020

Sot moti parashihet të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta në mesditë.

Era do të jetë me drejtim Veri-Perëndim (NW) me shpejtësi maksimale 8m/sek në bregdet.

Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë rritje.

Temperaturat min dhe max:

Zonat malore 5/18°C

Zonat e ulëta 7/25°C

Zonat bregdetare 11/24°C

Kosova

Kosova për ditën e Mërkurë dt 21 Tetor 2020 moti do të jetë me mjegull në mëngjes dhe kthjellime me vranësira të pakta gjatë ditës.

Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 0°C në mëngjes, ndërsa vlerat maksimale do luhaten 16°C-18C° gradë Celcius.

E Enjte dt 22 Tetor 2020

Nesër moti pritet të jetë mbetet me alternime kthjellime dhe vranësira në përgjatë ultësirës Perëndimore.

Era do të jetë me drejtim Veri-Lindje (NE) me shpejtësi maksimale 6-8m/sek në bregdet.

Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur.

Temperaturat do të jenë pa luahtje të konsiderueshme.

Temperaturat min dhe max:

Zonat malore 7/22°C

Zonat e ulëta 8/25°C

Zonat bregdetare 12/24°C

Moti gjatë javës

Kjo javë pritet të ndikohet nga kushte atmosferike të qëndrueshme.

Moti parashikohet kryesisht i kthjellët e vranësira të pakta kalimtare.

Era do të jetë nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare 1-6m/sek, e cila hera-herës në mesditë përgjatë vijës bregdetare fiton shpejtësi deri në 10m/sek.

Mëngjeset do të jenë të ftohta, ndërsa orët me diell do të bëjnë që në mesditë temperaturat të pësojnë rritje.