Transmetuar më 21-10-2020, 10:12

Pesë persona kanë vdekur pasi kanë dalë të sëmurë nga gripi në Korenë e Jugut gjatë javës së kaluar, thanë autoritetet, duke ngritur shqetësime mbi sigurinë e vaksinës ashtu si programi i goditjes dimërore është zgjeruar për shkak të Covid-19.

Autoritetet thanë se nuk kishte asnjë arsye për të besuar se vdekjet ishin të lidhura me vaksinën, por një hetim përfshirë post-mortems është duke u zhvilluar.

‘Na e bën të vështirë të nxjerrim një deklaratë kategorike,’ tha zv / ministri i shëndetësisë Kim Gang-lip në një konferencë sot rreth vdekjeve, të cilat përfshijnë një djalë 17 vjeç dhe një burrë në të 70-at e tij.

Vjen vetëm disa javë pasi u pezullua përhapja e programit kombëtar të vaksinave për shqetësimet e sigurisë, vdekjet kanë dominuar titujt në Korenë e Jugut.

Një djalë 17-vjeçar që vdiq të Premten ishte vdekja e parë e shënuar nga zyrtarët që ndoqi marrjen e vaksinës.

Djali vdiq dy ditë pasi mori goditjen e gripit në Incheon, pranë kryeqytetit Seul.

Një burrë në të 70-at e tij, i cili kishte sëmundjen e Parkinsonit dhe aritminë, ishte rasti më i fundit. Ai vdiq në Daegu të mërkurën, një ditë pasi mori vaksinën e gripit.

Zyrtarët e Daegu thanë se burri kishte marrë vaksina që nga viti 2015 pa ndonjë reagim të pafavorshëm.

Vaksinat e gripit të Koresë së Jugut furnizohen nga prodhues të ndryshëm të ilaçeve, përfshirë LG Chem Ltd dhe Boryung Biopharma Co. Ltd, një njësi e Boryung Pharm Co Ltd.

Një zyrtar i Boryung tha se kompania ishte në dijeni të vdekjeve të raportuara, por nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm. LG Chem tha se kompania do të ndiqte këshillat e qeverisë.

/NOA.al