Historia tronditëse e familjes shqiptare në Itali/ 14 vjeçarja rrëfen tmerrin e përdhunimit nga i ati
Transmetuar më 13-01-2021, 19:19

“Ai më përdhunoi, e bëri për një vit të tërë”, thotë vajza 14 vjeçare, e cila zbuloi gjithçka këtë të mërkurë, duke akuzuar babanë për përdhunim.

Vajza e mitur  jeton në një qytet në brendësi të Treviso.

Ajo kurrë nuk e quajti atë “baba” dhe konfirmoi të gjitha akuzat kundër burrit.

Historia daton nga vera e kaluar dhe zhvillohet në një mjedis familjar të përbërë nga qytetarë shqiptarë. Nëna e vajzës, e cila ka denoncuar në vijimësi burrin, ishte viktimë e keqtrajtimit.

Abuzimi dhe dhuna ndaj nënës së viktimës nga i dyshuari, i cili është 46 vjeç, vazhdon derisa, e rraskapitur, ajo vendos t’i besojë vajzës së saj. “Unë dua të vdes, po … Do të vras ​​veten“, thotë ajo e dëshpëruar. Vajza i jep asaj një përgjigje befasuese: “A do të doje të më lije vetëm me atë përbindësh?”- iu kthye vajza.

Gruaja më pas vendos të hetojë dhe zbulon të vërtetën e tmerrshme. Të shtunën, kur burri ishte në shtëpi vetëm me fëmijët e tij, dhuna e shkaktuar mbaron gjithmonë me të njëjtat fjalë: “Mos thuaj asgjë, përndryshe je në telashe”.

Nëna, e cila nuk e ka raportuar kurrë burrin e saj për keqtrajtimin e pësuar, atëherë vendos të shkojë dhe të paraqesë një ankesë.

Burri largohet menjëherë nga shtëpia, por në atë moment familja nuk ka me çfarë të jetojë. Gjykatësi më pas urdhëron një shumë për gruan dhe fëmijët e tij, e cila mbahet direkt nga punëdhënësi dhe u paguhet anëtarëve të familjes.

“Në fillim më preku me duar, në pjesë të ndryshme të trupit. Por më pas, për rreth një vit, ishte dhunë e vërtetë seksuale”- thotë vajza, cituar nga mediat lokale.

14-vjeçarja, dëshmia e së cilës ndërpritet shpesh nga lotët, tha se babai i saj ishte veçanërisht xheloz për të . “Nuk mund të shihja askënd. Dhe nëse shihja, më fyente. Nëna ime dhe unë ishim “të tijat”, pa kushte. Nuk fola më parë sepse më kërcënoi”, tha ajo në ttëfimin tronditës.