Krahasimi i shifrave me javën që lamë pas, cili është trendi i Covid-19 në vendin tonë
Transmetuar më 22-02-2021, 18:03

Situata Covid-19 mbetet shqetësuese. Janë rregjistruar 1039 raste të reja dhe 15 humje jete në 24 orët e fundit. Ka vijuar edhe në javën e mbetur të muajit shkurt i njëjti trend si në ditët e fundit, apo sikurse gjatë gjithë këtij muaji, që konsiderohet më shqetësuesi që nga fillimi i pandemisë.

Krahasimi i shifrave me javën e fundit:

22 shkurt: 792 të vaksinuar, 3975 testime, 928 të shëruar, 1153 raste të reja dhe 17 humbje jete.

21 shkurt: 822 të vaksinuar, 4013 testime, 796 të shëruar, 1184 raste të reja dhe 13 humbje jete.

20 shkurt: 792 të vaksinuar, 3975 testime, 928 të shëruar, 1153 raste të reja dhe 17 humbje jete.

19 shkurt: 1128 të vaksinuar, 3848 testime, 930 të shëruar, 1071 raste të reja dhe 19 humbje jete.

18 shkurt: 736 të vaksinuar, 3935 testime, 991 të shëruar, 1112 raste të reja dhe 17 humbje jete.

17 shkurt: 612 të vaksinuar, 3901 testime, 890 të shëruar, 1075 raste të reja dhe 18 humbje jete.

Situata e 24 orëve të fundit: 23 shkurt 2021

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 937 të vaksinuar, 3258 testime, 989 të shëruar,  1039 raste të reja dhe 15 humbje jetë në 24 orët e fundit

Gjatë ditës së sotme janë kryer 937 vaksinime antiCovid. Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 6728  vaksina antivCOVID.

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Në 24 orët e fundit janë kryer 3258 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1039 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 471 raste në Tiranë, 56 raste në Berat, 54 raste në Krujë, 47 raste në Elbasan, 45 raste në Vlorë, 40 raste në Korçë, 34 raste në Durrës, 22 raste në Fier, 21 raste në Kukës, 19 raste në Mallakastër, 18 raste në Lezhë, 17 raste në Gramsh, 16 raste në Përmet, Kuçovë, 15 raste në Kavajë, Gjirokaster, 13 raste në Tepelenë, 11 raste në Shkodër, 10 raste në Lushnje, Kamëz, 9 raste në Delvinë, 8 raste në Pukë, 6 raste në Mat, Bulqizë, Peqin, Kolonjë, 5 raste në Kurbin, 4 raste në Devoll, Librazhd, Sarandë, Malësi e Madhe, 3 raste në Ura Vajgurore, Vau I Dejes, Skrapar, Patos, 2 raste në Has, Mirditë, Vorë, 1 rast në Rrogozhinë, Tropojë, Divjakë, Selenicë, Dibër, Prrenjas, Dropull.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 989 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 64,318 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 656 pacientë, 48 në terapi intensive nga të cilët 16  pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 6 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Kavaja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Mirdita,  1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Delvina, 1 qytetar nga Pogradeci, të moshave 18-77 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Telefononi në numri unik 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë.

COVID-19 – Statistika (22 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore         1039

Të shëruar në 24 orë      989

Të shtruar në spitale      656

Humbje jete në 24 orë   15

Testime ditore               3258

Testime totale           443,748

Raste pozitive            101,285

Raste të shëruara        64,318

Raste Aktive               35,286

Humbje jete                1,681

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   21,718

Fier        2864

Durrës     1814

Vlorë                     1798

Shkodër               1427

Elbasan                 1046

Lezhë   858

Berat                     1059

Korçë   982

Gjirokastër 955

Dibër    368

Kukës   397

/a.m/NOA.al