Transmetuar më 09-03-2021, 16:39

Një top zjarri, duke udhëtuar me rreth 42,000 milje në orë, u pa mbi qiellin e Vermontit verior dhe Kanada të Dielën në mbrëmje, thanë zyrtarët.

NASA Meteor Watch tha në Facebook se më shumë se 100 njerëz panë meteorin rreth orës 5:38 pasdite, me kohën lokale.

Meteori u pa duke udhëtuar në veri-lindje përgjatë 33 miljeve – nga Mount Mansfield State Forest në Beach Hill në Orleans County në jug të Newport, tha agjencia NASA Meteor Watch.

"Shkëmbi hapësinor u copëtua me dhunë, duke prodhuar një valë presioni që tronditi ndërtesat dhe gjeneroi tingullin e dëgjuar nga ata pranë trajektores", tha agjencia.

"Një valë e tillë presioni mund të çiftëzohet në tokë, duke shkaktuar ‘dridhje’ të vogla që mund të merren nga instrumentet sizmikë në zonë", thane zyrtarët. /k.k/noa.al/

Burimi i lajmit: CNN