Maska me qepë të kuqe, bën një mrekulli për flokët
Transmetuar më 04-04-2021, 21:53

Lëngu i qepës se kuqe është i mahnitshme për flokët tuaj dhe për shumë të famshëm ajo është një nga përbërësit më të mirë kur është fjala për përmirësimin e cilësisë së flokëve.

Studimet kanë treguar se qepa e kuqe parandalon humbjen e flokëve në 87% të rasteve. Flokët tuaj do të duken më tërheqëse brenda një muaji.

Dermatologët kanë konfirmuar se ajo nuk shkakton efekte anësore dhe përdoret edhe nga femrat ashtu si dhe meshkujt.

Qepet e kuqe janë të mbushura me squfur bimor që është shumë i rëndësishëm për prodhimin e kolagjenit. Kolagjeni është thelbësor për rritjen e flokëve.

Lëngu i qepës se kuqe përmirëson qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës. Ai redukton inflamacionin e lëkurës, në sajë të aftësice të saj të forta antibakteriale.

Kjo do të bëjë flokët tuaj shumë më të fortë. Ju do të jeni të habitur nga rezultatet e këtij trajtimi në vetëm një muaj!

Receta

Pastro dhe qëro 2 qepë të kuqe ose 4 nëse janë të vogla.

Shtrydhni lëngun e tyre.

Në lëngun e përftuar shtoni një lugë mjaltë bio, jo fabrike.

Butësisht vendosni lëngun në lëkurën e kokës suaj.

Lëreni atë për 15-30 minuta. Ju mund të mos e pëlqeni erën e këtij lëngu, por është e sigurt se është duke funksionuar.

Për rezultate optimale, ju mund të mbani lëngun deri dhe një orë.

Përsëriteni trajtimin 2-3 herë në muaj.