Rama thotë se PD pranoi publikisht që ka grupe ‘speciale’ për mbrojtje vote
Transmetuar më 22-04-2021, 21:45

Kryeministri Edi Rama ka komentuar ngjarjen e rëndë të ndodhur ditën e djeshme në Elbasan ku ndërroi jetën Pjerin Xhuvani duke thënë se demokratët treguan se kanë një grup të armatosur paramilitar dhe shtoi se këtë e pranoi publikisht sipas tij edhe numri 2 i PD, Gazmend Bardhi.

Në fjalën e tij nga fushata përmbyllëse në Tiranë, Rama tha se kushdo duhet t’i vërë gishtin kokës për të bërë diferencën mes atyre dhe PS.

Edi Rama: "Pas gjithë asaj që ndodhi dje në Elbasan, jam më shumë se kurrë krenarë për ju. Ata bëjnë çmos që t’ju lëndojnë, që t’ju dekurajojnë, madje që t’ju poshtërojnë dhe ka Zot sepse ata që i bënë të gjitha ato kundër jush dolën zhveshur, por jo si unë zhveshur se ashtu s’dalin dot.

Por dolën zhveshur në të gjithë përmasën e karakterit të tyre kur pa pasur asnjë pikë turpi pasi e gjithë Shqipëria u trondit nga humbja e një jete, morën përsipër tu thonë shqiptarëve se ata e kanë një grup të armatosur, të shpërndarë kudo, ata e kanë dhe unë besoj që sot kush ende nuk e ka kuptuar diferencën e madhe mes jush dhe atyre mes nesh dhe të gjithë atyre duhet t’i vërë gishtin kokës fort për fëmijët e tij.

Të lësh pas edhe viktima do të thotë që janë njerëz vetëm kur janë brenda autokolonës tënde dhe jashtë saj nuk kanë më vlerë. Ky episod kaq tragjik duhet të bëjë shqiptarët që të zgjohen e të kujtojnë se cfarë i kanë bërë Shqipërisë prej 30 vjetësh."

Reagimi i Ramës erdhi pak orë pasi Bardhi deklaroi se në PD janë ngritur dhe funksionojnë Strukturat e Mbrojtes se Votes. Sipas tij  ato kanë në përbërje ish-punonjës të Policisë së Shtetit, të pastër dhe pa asnjë precedent penal. Po ashtu Bardhi tha se i dyshuari i vrasjes ishte i armatosur duke theksuar se armën e kishte me leje nga Policia e Shtetit.