Transmetuar më 31-07-2021, 11:36

Kapet nje peshkaqen i madh ne thellesi te Adriatikut, perballe grykederdhjes se lumit Buna.

Peshkaqeni eshte kapur nga peshkataret durrsake me anijen Geraldo. Kapiteni Kapllan Rama tregon se e kuptuam që anija u rendua por nuk e rritem shpejtesine.

‘Ishim duke peshkuar ne drejtim te grykederdhjes se Bunes rreth 13 milje ne largesi nga bregu. Kur thellesi matesi tregonte rreth 155 m uje thellesi, e kuptuam se kishte rene shpejtesia e anijes dhe se kishte rene dicka e madhe ne rrjetat tona. Pasi aijet e medha gjuajne me trata fundore dhe ajo merr cti dale perpara.

Pasi ngritem tratat me vinç pamë peshkaqenin qe po tentonte të shqyente rrjeten. Me kujdesin me te madh e hodhem në guverte kete përbindsh deti. Pasi e ngritem në vinç konstatuam se ishte rreth 6.5 m i gjate dhe me pas se peshonte rreth 650 kg’. Ai u kap ne thellesine 155 m uje.