Transmetuar më 21-09-2021, 12:09

Disa ditë më parë, Raiola e “nxori” De Ligt në treg. Holandezi nuk përfundon së qeni pjesë e Juventusit, por superagjenti tashmë ka filluar të lëvizë: "Në fund të këtij sezoni mund të largohet nga Torino, tregu i futbollit kështu funksionon”.

Fabrizio Romano, një gazetar i Sky, ka zbuluar se Raiola i referohet, pa e thënë drejtpërdrejt, një klauzole sekrete në kontratën e qendërmbrojtësit portokalli, që aktivizohet nga vera e vitit 2022 dhe arrin në 150 milionë euro. Raiola dëshiron të bëjë presion, De Ligt nuk është titullar për Allegrin, pavarësisht faktit se trajneri ka pohuar se është e ardhmja e Juventusit dhe se duhet të jetë i durueshëm. Mirëpo, lojtari duket se është nervoz.

Kthimi i Van Dijk ia ka rrezikuar seriozisht vendin e titullarit në ekipin kombëtar. Ndërkohë, te “Zonja e Vjetër”, Bonucci dhe Chiellini janë “basti” për ndeshjet e rëndësishme. Raiola ka dalë në skenë dhe e ka nxjerrë klientin e vet në treg, shumë shpejt.

Kujtojmë se De Ligt ka një kontratë me Juventusin deri në vitin 2024 dhe një vlerë tregu prej 75 milionë euro, sipas Transfermarkt. Holandezi ishte në agjendën e Barcelonës, për shembull, para se të largohej nga Ajax, por Juventusi triumfoi në fund. Klubi ende ruan një vlerësim të lartë për De Ligt, është një lojtar mbi të cilin planifikon të konsolidojnë të ardhmen.

Raiola sapo e ka kthyer Kean te Juventusi, pasi nuk ishte në gjendje ta finalizonte ardhjen e Donnarumma falas. Më në fund, portieri axurr shkoi te PSG. Ditët e fundit është marrë vesh se komisioni i kërkuar nga Raiola në këmbim të Donnarumma për të arritur falas pengoi operacionin me Juventusin. Sido që të jetë, superagjenti do të duhet të përballet me Juventusin edhe në rastin e De Ligt.