Transmetuar më 19-12-2021, 21:42

Nëse duam të rrisim një ndjenjë të fortë intimiteti në jetën tonë, do të ishte mirë të shtonim në dietën tonë ushqime specifike që rrisin jetëgjatësinë tonë seksuale, duke e çuar atë në një nivel tjetër.

Hulumtimet kanë lidhur gjithashtu një dietë vegjetariane me një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe një shans shumë më të ulët për mosfunksionim erektil.

Shamyra Howard, një seksologe, ka deklaruar se ajo që hamë gjithashtu ndikon në seks dhe se sa i këndshëm do të jetë ai.

Këtu janë disa ushqime që mund të përmirësojnë shëndetin tonë seksual:

Fiqtë

Sipas dietologes Tracy Lockëood Beckerman, fiqtë e thatë janë një frut i shkëlqyer që mund ta përfshini në dietën tuaj. Fiqtë janë plot me antioksidantë dhe polifenole. Këto ndihmojnë qelizat të qëndrojnë të shëndetshme, ndërsa pastrojnë trupin tonë nga radikalet e lira dhe e bëjnë trupin tonë të ndihet më i gjallë dhe plot energji. Kjo ndjenjë zakonisht rrit libidon dhe dëshirën për zhvillim të intimitetit dhe seksit.

Avokado

Ndërsa plakemi, prodhimi i hormoneve zvogëlohet, kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të hamë ushqime që ndihmojnë në rregullimin e jetëgjatësisë së hormoneve seksuale, thotë Hoëard. “Ushqimet që citojnë nutricionistët ndihmojnë në rregullimin e hormonit, i cili përfshin ushqime të pasura me vitamina E dhe D, dhe avokadot e bëjnë këtë.

Lëng panxhari

Një studim i publikuar në “Critical Revieës in Food Science and Nutrition” thotë se nitratet në lëngun e panxharit konvertohet në acid nitrik pas konsumimit dhe se acidi nitrik lidhet me presionin e lartë të gjakut dhe oksigjenin. Ulja e presionit të gjakut shoqërohet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe rritje të oksigjenit, i cili shoqërohet me performancë më të mirë atletike, e cila nga ana tjetër ndihmon në performancën më të mirë të seksit.

Fara kungulli

Zakonisht ato shfaqen për herë të parë në vjeshtë, megjithatë këto fara i gjejmë lehtësisht gjatë gjithë vitit. Ato janë plot me L-argininë dhe zink.

Çokollatë e zezë

Është e mahnitshme për ruajtjen e shëndetit tonë seksual. Është i pasur me magnez që ndihmon në çlirimin e endorfinës dhe besohet se përmban feniletilaminë, e cila lidhet me rritjen e humorit për seks të shëndetshëm.

Shegë

E mbushur me antioksidantë, nitrate, vitamina dhe minerale, shega përmirëson jetëgjatësinë seksuale.

Qepët

Qepët mund të mos ju bëjnë të nuhasë bukur, por ato ndihmojnë jetën tuaj seksuale! Kjo është për shkak të flavonoideve që ndihmojnë në zhvillimin e qarkullimit të gjakut dhe gjithashtu janë plot me vlera anti-inflamatore, të cilat ndihmojnë gjakun të rrjedhë më mirë. Sa më mirë të rrjedhë gjaku, aq më mirë funksionojnë organet tona riprodhuese.