Transmetuar më 09-09-2022, 23:38

SHBA- Shpërthejnë në flakë 6 motorët e anijes kozmike SpaceX. Anija ndezi motorët e prototipit të tij Starship të lidhur në hapësirë ​​të enjten pasdite (8 shtator) në një provë dramatike që i vuri flakën peizazhit përreth. Të gjashtë motorët Raptor në automjetin Ship 24 të SpaceX u ndezën për pak kohë të enjten në orën 5:30 pasdite EDT (2130 GMT) në Starbase, objekti i kompanisë në Teksasin Jugor. Testi i "zjarrit statik" shënoi një tjetër hap drejt nisjes për Anijen 24, e cila është planifikuar të kryejë fluturimin e parë testues orbital të programit Starship në muajt e ardhshëm.

Zjarri statik zgjati vetëm disa sekonda, por flakët vazhduan në Starbase edhe për pak kohë. Testi ndezi një zjarr në bar që nxori zjarrfikësit si një masë paraprake sigurie.

Starship është gjenerata e ardhshme e sistemit të transportit në hapësirë ​​të thellë të SpaceX, të cilin kompania po e zhvillon për të çuar njerëz dhe ngarkesa në Hënë, Mars dhe më gjerë. Automjeti përbëhet nga dy elementë plotësisht të ripërdorshëm, të cilët të dy fuqizohen nga motorët Raptor: një përforcues i madh i fazës së parë të quajtur Super Heavy dhe një anije kozmike e lartë 165 këmbë (50 metra) e fazës së sipërme të quajtur Starship.