Transmetuar më 01-01-2023, 16:07

Në treg ka shumë produkte për t’u kujdesur për mirëqenien tonë dhe ato shoqërohen me një trysni reklamash hutuese. Prandaj nuk është gjithmonë e thjeshtë të heqësh dorë nga komercialiteti dhe të zgjedhësh produkte që japin efektivitet pa bujë.

Flokët

Për shembull, në lidhje me kujdesin e flokëve, jo të gjitha produktet e mira mund të jenë të përshtatshme për ne.

Në fakt ekzistojnë lloje të ndryshme flokësh dhe ndaj nevojat tona janë të ndryshme. Mund të na duhet më shumë volum, shkëlqim për flokët kaçurrelë, ato të butë ose me onde, raporton noa.al.

Për secilin prej këtyre tre lloje flokësh ka një produkt specifik i cili, pas shpëlarjes, garanton rezultatin e dëshiruar. Këshilla është që të përdorni vajin e kastorit i cili ndihmon në bërjen e kompresës.

Mund ta vendosni në flokë të thatë dhe ta lini 30 deri 60 minuta para se ta shpëlani.

Lëkura

Sa i përket kujdesit për lëkurën e fytyrës, qafës dhe trupit, në bazë të gjithë kësaj duhet të ketë, përveç pastrimit, një dietë të shëndetshme.

Për ata që kanë lëkurë të yndyrshme dhe nuk mund të drejtohen te një klinikë e shtrenjtë për t’u kujdesur për fytyrën, mund të përdorni një baltë jeshile e cila pastron dhe zhduk poret e pranishme në lëkurën me vaj.

Pas pastrimit, serumi i pasur me vitaminë C mund të përdoret për të ndihmuar në mbajtjen e lëkurës të butë.

Duart dhe këmbët

Për kujdesin e duarve dhe këmbëve, mund të drejtoheni te produktet për manikyr dhe pedikyr.

Maska për këmbët janë të dobishme për heqjen e lëkurës së vdekur dhe për ta bërë atë të butë.

Për këtë ju vjen në ndihmë dylli parafinë. Duart, këmbët dhe bërrylat e thatë dhe të plasaritur zhyten në dyllin e lëngshëm dhe të ngrohtë.

Në këtë mënyrë formohet një shtresë e vogël e dyllit mbi të cilën aplikohet.

Në sajë të nxehtësisë së dyllit parafinë, poret e lëkurës hapen duke shkaktuar largimin e lagështirës.

Prandaj, pjesa e dyllit parandalon humbjen e lagështirës dhe lejon që ajo të futet dhe përthithet në pore.

Rezultati i këtij procesi mundëson që lëkura të bëhet e butë dhe e lëmuar. noa.al/