Transmetuar më 07-12-2023, 09:40

MAQEDONI E VERIUT- Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut dhe prokuroria zbuluan më shumë detaje tronditëse për vrasjen e tmerrshme të vogëlushes Vanja Gjorçevska dhe Pançet Zhezovski, të cilat tronditën vendin dhe rajonin.

Tashmë dihet se të dyshuarit e kapën 14-vjeçaren Vanja Gjorçevska në hyrje të shkollës. E kanë lidhur dhe e kanë futur në një çantë dhe më pas janë larguar me veturën “Citroen” të cilën e kishin vjedhur më parë nga Pançet Zhezovsko.

Siç tha Oliver Spasovski, ministri i Policisë së Maqedonisë së Veriut, i dyshuari kryesor Ljupço Palevski-Palco ka marrë informacione për lëvizjet e vajzës së mitur direkt nga babai i saj Aleksandar, i cili po ashtu është në paraburgim bashkë me të dyshuarit e tjerë.

"Glamour.mk" shton pyetjen nëse babai e dinte që motra e Vanjës do të shkonte vetëm në shkollë, kështu që këtë ia ka përcjellë të dyshuarit të parë dhe më pas ka organizuar pjesën tjetër të grupit për të përfituar nga momenti kur ajo ishte vetëm. Por mbeti e paqartë, nëse të dyshuarit kishin për qëllim rrëmbimin e motrës së Vanyas, me të cilën ajo shkon në shkollë.

Siç ka treguar më parë nëna për mediat, Vanja atë ditë ka shkuar e vetme në shkollë për shkak se motra e saj ka munguar në orën e parë. Nga informacionet që ka dhënë për “Slobodna Pechat”, ndërkohë që policia ishte ende në kërkim të vajzës së saj, mësohet se ajo dhe motra e saj zakonisht shkojnë në shkollë bashkë, por ajo humbi orën e parë dhe qëndroi në shtëpi, ndërsa Vanja shkoi vetëm.

Glamur.mk shkruan se pikërisht këto informacione tregojnë se rrëmbyesit kishin planifikuar gjithçka paraprakisht.