Transmetuar më 24-04-2024, 13:00

Tani që jemi në stinën e pranverës, po i afrohemi verës dhe jemi disa javë pas Ditës së Shën Valentinit, entuziazmi mund të jetë ulur në disa marrëdhënie që ndoshta janë krijuar në një nxitim të pamatur.

Viti nisipër r shumëkënd me trazira, pati shumë ‘ortekë’ që po ndodhnin ndërsa beqarët përpiqeshin të kishin dikë që të donin, por kjo mund t’i ketë çuar disa njerëz në marrëdhënie që nuk i dëshironin vërtet.

Na vjen keq për këtë pesimizëm, por ka disa marrëdhënie që thjesht nuk janë ndërtuar për të zgjatur, dhe kohët e fundit mund të jenë krejt të ndryshme nga pjesa tjetër e kohës që keni kaluar së bashku.

Ju mund të merrni një paralajmërim paraprak se mund të jeni gati të bëheni single më i ri/e re, pasi ekspertja e gjuhës së trupit Judi James nxjerr në pah shenjat delikate për t’u kujdesur, raporton noa.al duke cituar britaniken The Mirror.

Këto shenja mund të mos nënkuptojnë se do të duhet të tërhiqeni, por ato mund të japin një ide për të kuptuar se gjërat kanë ndryshuar në marrëdhënien tuaj.

Rituale ritmike

Ndërsa ju thonë se koha ikën shpejt kur ju argëtoheni, e kundërta është po aq e vërtetë, dhe nëse jeni në një lidhje që po kërkoni ose po kërkohet t’i jepni fund, duket qartë se ditët mezi po shtyhen.

Kjo është arsyeja pse James thotë se një nga shenjat kryesore për t’u kujdesur është një partner që kryen rituale të cilat sinjalizojnë se janë të paduruar, siç është një goditje metronomike e gishtave. Ata nuk janë të qetë, nuk ndjehen mirë në praninë tuaj, shmangin sa të munden qëndrimin me ju.

Ky mund të jetë një sinjal se ata janë të mërzitur dhe fjalë për fjalë po numërojnë sekondat derisa gjithçka të marrë fund mes jush.

Vetë-rehati

Ndarja është e vështirë për t’u bërë, kështu që personi që ka vendosur se do të bëjë hapin final, është izoluar duke bluar në kokë bindjen e tij se gjithçka ka mbaruar. Kjo do të jetë ende një kohë stresuese për të, e ka të vështirë t’jua njoftojë se e ka ndarë mendjen.

Sipas ekspertit, kjo mund të çojë në një rritje të sjelljeve të caktuara që një person shfaq kur përpiqet të shkojë drejt atij hapi.

Lëvizja me flokët e tyre ose nervozizmi, me sa duket i referohen ditëve të fëmijërisë kur mësuam se si ta qetësojmë ankthin tonë me vetëm disa gjeste.

Vendosja e barrierave

Kjo është një nga shenjat më të dukshme të gjuhës së trupit sipas ekspertes. James thotë se çiftet e dashuruar janë shumë të lumtur të jenë sa më pranë me njëri-tjetrin. Megjithatë, kur gjithçka ka mbaruar, e kundërta është e vërtetë pasi dikush që kërkon të ndahet do të mbajë distancë dhe do të fillojë të vendosë barriera.

Këtu nis dhe bezdia që reflekton.

Mund të jetë mbajtja e çantës së tyre në anën tuaj në mënyrë që të mos mund t’i mbani dorën ose t’i palosë krahët në mënyrë që të mos ketë ‘in’ mes jush për të bërë kontakt fizik.

Nëse partneri juaj po bën shenja se po shmang të qëndroni pranë, kjo shihet si një shenjë e qartë se po planifikojnë t’i japin fund marrëdhënies.

Phubing

Një nga sinjalet më të njohura të pengesës është ‘fhubing’, një fjalë e krijuar nga kombinimi i ‘telefonit’ dhe ‘snubbing’ . Telefonat tanë na lejojnë të dukemi të zënë, ndërkohë që nuk duhet të angazhohemi me personin në dhomë me ne, kështu që kjo mund të jetë nëna e të gjitha barrierave për të treguar se një partner nuk dëshiron të komunikojë më me ju.

Studimet në lidhje me këtë zbuluan se njerëzit që e praktikojnë kanë nivele më të ulëta kënaqësie në marrëdhëniet romantike, kështu që nëse doni ta bëni lidhjen të funksionojë, mbajeni larg telefonin.

E vërteta është në sy

James thotë se sytë e një personi janë pjesa më ekspresive e trupit të tyre, kështu që nëse trupat tanë kanë gjuhë, atëherë sytë tanë gjithashtu mund të bërtasin.

Shmangia e kontaktit me sy është një shenjë e keqe nëse dëshironi që marrëdhënia juaj të vazhdojë: partneri juaj duket se ka ndërmend të mos ju shikojë, gjë që vërtet nuk mund të jetë pozitive.

Ekspertja e gjuhës së trupit thotë gjithashtu se mund ta kapni partnerin tuaj duke ju parë kur ju nuk po e shikoni në të vërtetë atë, dhe më pas duke arguar sytë kur dalloni vështrimin e tij mbi ju.

James thotë se kjo mund të tregojë se ata po përpiqen të vlerësojnë reagimet tuaja dhe të kuptojnë se si do të ndaheni.

Nëse mund të bësh kontakt me sy, atëherë e vërteta mund të jetë aty pasi bebëzat e njerëzve zgjerohen kur shohin dikë që duan: nëse kjo nuk po ndodh me ju, atëherë më vjen shumë keq.

Një këndvështrim ndryshe

Kjo është mjaft e qartë, duhet vetëm të shikoni në fytyrën e partnerit tuaj sipas James.

Ajo thotë se ka të ngjarë të jeni në gjendje të dalloni ‘pamjen e dashurisë’ në fytyrën e partnerit pasi do të ketë një mënyrë të caktuar që ai ju shikon kur gjërat po shkojnë vërtet mirë.

Megjithatë, sapo të ndaloni së pari këtë fytyrë dhe shprehja e tyre bëhet e ngurtësuar, atëherë është një shenjë e telasheve që janë përpara.

Një reflektim i dobët

Kur duam që dikush të na pëlqejë, priremi t’i pasqyrojmë sjelljet e tyre, kështu që çiftet shpesh marrin pozicione dhe gjeste të ngjashme për të treguar në mënyrë të pandërgjegjshme se janë në sinkron me njëri-tjetrin.

Ashtu si "pamja e dashurisë" ka përfunduar sapo kjo të ndalojë së ndodhuri, James thotë se kjo është një shenjë për të qenë të kujdesshëm.

Ajo shpjegon se kur mendja e një personi fiket nga marrëdhënia, ‘koreografia natyrale e një çifti do të dalë menjëherë jashtë orbite’.

Të të bëjë të besosh se je çmendur 

Keni qenë ndonjëherë në ditët e fundit të një lidhjeje dhe jeni ndjerë sikur po vëzhgoheni nga një audiencë njerëzish, në pamje të parë të padukshëm, por në të vërtetë, janë njerëzit me të cilët po luan partneri juaj?

Sipas ekspertes së gjuhës së trupit, Judi James, kjo është një shenjë e keqe, pasi një partner që fillon të merret me ju dhe t’ju kritikojë për atë që po i bëni një pale të tretë të papranishme, thjesht dëshiron t’i prishë gjërat me ju.

James thotë se e gjithë kjo mund të jetë pjesë e përpjekjes së tyre për t’u siguruar që në fund nuk do të dalin ata personi i keq edhe nëse ata janë duke i dhënë fund marrëdhënies, kështu që do t’ju përshkruajnë si person i paarsyeshëm.

Dhe kjo do të shtohet edhe më shumë nëse ju bëni përpjekje pse jo të ekzagjeruar për të bindur atë grup njerëzish se gjërat nuk janë siç thuhen apo duken. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd