Transmetuar më 24-04-2024, 09:09

Tretja e ngadaltë është një problem shumë i zakonshëm dhe ne mund ta përmirësojmë atë duke rishikuar të gjitha zakonet tona të të ngrënit dhe mënyrën tonë të të ushqyerit e cila ndonjëherë është shumë e shpejtë dhe ndonjëherë shumë e bollshme.

Por a keni menduar ndonjëherë se çfarë të pini për të tretur? Ne e dimë mirë se jeta jonë gjithnjë e më e tensionuar na shtyn më nevojën që të kompensojmë disa mangësi me ushqime, kryesisht ëmbëlsira dhe karbohidrate.

Stresi dhe ankthi ndikojnë shumë në marrëdhënien tonë me ushqimin, të cilin ndonjëherë e hamë me lakmi dhe shpejt, dhe për pasojë gjithçka që bën është ndërhyrja në të gjithë mekanizmin e tretjes.

Çajrat bimorë dhe ilaçet e gjyshes në çdo rast mund të nxisin më së miri procesin e tretjes.

Ndryshe nga sa mund të mendoni, tretja fillon në gojë, me përtypjen e ushqimit dhe aktivizimin e enzimave të pështymës. Kur gëlltisim, gjithçka zbret drejt stomakut, ku lëngjet e stomakut dhe enzimat tretëse janë përgjegjëse për përpunimin dhe zbërthimin e ushqimit të futur, në mënyrë që trupi të mund të asimilojë të gjitha lëndët ushqyese.

Prodhimi i biliareve nga mëlçia gjithashtu bashkëpunon shumë mirë në procesin e tretjes dhe në fakt biliari emulsifikon yndyrnat dhe vitaminat e gëlltitura për të lehtësuar përthithjen e tyre.

Dhe në fund, gjithçka që arrin në zorrë shpërbëhet edhe një herë e më pas eliminohet përfundimisht përmes feçeve.

Por cilat janë shkaqet e tretjes së vështirë Çfarë duhet të pini për të tretur?

Problemi i tretjes së dobët gjendet në shumë faktorë të ndryshëm si zakonet e gabuara të të ngrënit, një vakt shumë i madh, dispepsi, patologjitë që lidhen me sistemin tretës dhe gastrointestinal, sëmundja e refluksit gastroezofageal, përdorimi i lëndëve narkotike, pirja e duhanit dhe shumë të tjera.

Në rastin e çrregullimeve të tretjes, është ende e mundur të përjetoni një ose më shumë nga simptomat e mëposhtme, si një bark i fryrë, rëndim në stomak dhe aciditet, ngërçe, përgjumje, nauzë, kapsllëk, urth, por edhe të vjella dhe diarre.

Tani, në fakt, do të kujdesemi të tregojmë se cilat pije janë të dobishme në këto raste.

Në rast të problemeve me tretjen, është e mundur të drejtoheni në disa ilaçe natyrale si çajrat bimorë dhe infuzionet. Një nga këto është një pije e përbërë nga uji i nxehtë dhe lëkura e limonit: duhet të zieni lëkurën e gjysmës së limonit për disa minuta dhe ta filtroni dhe ta pini kur të jetë ende i nxehtë.

Një tjetër ilaç natyral është ai që ka të bëjë me lëngun e limonit dhe bikarbonatin, një pije që duhet pirë e plotë dhe menjëherë, në mënyrë që të shfrytëzohet vlimi.

Më pas kjo duhet të alternohet me çajin klasik bimor të dafinës, i cili sjell përfitime të konsiderueshme në rast të çrregullimeve të tretjes dhe helmimit nga ushqimi.

Çaji bimor i dafinës rekomandohet veçanërisht pas një vakti të madh, për shkak të vetive të tij tretëse pasi parandalon fermentimin e ushqimit në stomak, duke reduktuar urthin. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd