Transmetuar më 26-03-2021, 20:30

Të gjithë ata që do të mbërrijnë në aeroportet gjermane do të duhet të bëjnë një test negativ para nisjes, nga e marta.

Gjermania mund të ketë 100,000 infeksione në ditë nëse vjen vala e tretë e koronavirusit nga përhapja  e pakontrolluar, ka paralajmëruar kreu i institutit të shëndetit publik RKI.

Frika se vala e tretë Covid mund të jetë më e keqja deri më tani ka shkaktuar kontrollin e kufijve.

Testet negative do të kërkohen për mbërritjet në aeroport nga e marta. Madje edhe e gjithë Franca është shpallur me rrezik të lartë.

Nga e diela, kushdo që udhëton nga Franca do të duhet të paraqesë një test negativ dhe të hyjë në karantinë 10 ditore.

Kontrollet dhe testet e detyrueshme gjermane do të zbatohen në kufirin francez, tha ministri i jashtëm i Francës.

"Pandemia në Gjermani po shpërthen më shpejt sesa mendonin," tha Jean-Yves Le Drian.

Me infeksionet që funksionojnë me më shumë se 20,000 në ditë, Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn paralajmëroi: "Nëse kjo situatë vazhdon e pakontrolluar, ne rrezikojmë që sistemi ynë shëndetësor të goditet në pikun e tij në prill".

Gjermania është midis një numri të vendeve evropiane ku infeksionet Covid janë rritur me shpejtësi këtë javë. Rastet janë rritur gjithashtu në Poloni me 35%, dhe zyrtarët shëndetësorë në të dy vendet thonë se përhapja e variantit të MB (Kent) është pas shifrave të fundit.

Sllovakia dhe Republika Çeke gjithashtu shihen tani si me rrezik të lartë, por shifrat janë ulur nga niveli më i lartë i alarmit të "zonës së mutacionit të virusit", që synon të ndalojë pothuajse të gjitha udhëtimet. Nivelet e infeksioneve Çeke kanë filluar të bien, me një të katërtën e javës së kaluar.

Tiroli i Austrisë u klasifikua gjithashtu si një "zonë e mutacionit të virusit" por nga e diela shifrat po ulen edhe më shumë.

Franca ka parë një rritje të madhe të rasteve në javët e fundit.

Nëntëmbëdhjetë zona janë vendosur nën bllokim dhe më shumë se 4,700 njerëz tani po trajtohen në kujdesin intensiv. Rajoni më i madh i Parisit është një nga zonat më të prekura me pothuajse 600 raste për 100,000 njerëz. Shkalla mesatare e incidencës franceze në javën e kaluar është mbi 200 raste, ndërsa në Gjermani është 119 për 100,000 njerëz.

Presidenti Emmanuel Macron tha të enjten vonë se nuk do të ketë "asnjë tabu" sa i përket masave të mëtejshme. Të Premten, qeveria foli për një "garë me kohën" ndërsa rriti kontrollet në stacione, aeroporte dhe pagesa rrugësh në 19 zonat e prekura.

/a.m/NOA.al