Transmetuar më 20-08-2022, 14:23

2022 është një vit i veçantë për AMG, markën sportive Mercedes-Benz, që i jep emrin e saj ekipit të yllit të Formula 1. Ajo feston 55-vjetorin e krijimit të saj dhe ndër aktet festive ka qenë një, mjaft i veçantë, në Spanjë. Konkretisht në qarkun Jarama.

Këtë verë, pista spanjolle mblodhi së bashku nëntë makina legjendare nga historia dhe e tashmja e AMG… U shpalos edhe një model i së ardhmes; AMG One, mbresëlënëse dhe me një motor Formula 1, e cila sapo ka filluar prodhimin e 275 njësive.

Përveç AMG One kishte edhe tri modele të tjera që shkëlqenin me dritën e tyre: 300 SEL 6.8 AMG mbresëlënëse ‘Red Pig’, që filloi karrierën e suksesshme të markës në konkurrencë, pavarësisht pamjes së saj si limuzinë; 300CE 6.0 AMG nga viti 1988, e njohur si Hammer dhe që pati sukses në SHBA; dhe CLK DTM AMG i vitit 2004, nga i cili u prodhuan vetëm 100 copë.

Si mund të ishte ndryshe, AMG One duhej të kishte një pilot në lartësinë e tij. Dhe ky nuk ishte më pak se Lewis Hamilton, i cili bëri një arratisje kalimtare në Madrid para pushimit të verës për të përjetuar një moment të veçantë. Piloti i njohur i Formula 1 voziti për herë të parë makinën rrugore që mban motorin e kampionëve të tij (në F1).

Hamilton fillimisht ndau pistën me David Coulthard dhe mitikun ‘Red Pig’, por skocezi ishte i përbuzshëm dhe e lejoi britanikun të ‘thyente gradat’, ta shtrydhte plotësisht AMG One. Duke parë imazhet, shtatë herë kampioni i botës në F1 nuk e kishte si shëtitje.

Historia e Hamilton me AMG One shkon shumë prapa, veçanërisht nga viti 2017, kur makina u prezantua për herë të parë në “Motor Show”, Frankfurt. Atje britaniku, asokohe tri herë kampion bote, ishte mjeshtri i ceremonisë dhe madje i kërkoi CEO së “Daimler”, Dieter Zetsche, t’i caktonte njësinë e parë…

Më pas ai ka marrë pjesë aktive në zhvillimin e automjetit me disa seanca testimi dhe duke regjistruar spote promovuese për një makinë historike jo vetëm për AMG, por për industrinë e automobilave në përgjithësi, pasi ajo përcjell për herë të parë zemrën e një makine F1 (me modifikimet e nevojshme për t’iu përshtatur legjislacionit) në një mjet rrugor.

Hamilton, logjikisht, ishte ylli i ditës. Por një tjetër pilot i Formula 1 shijoi gjithashtu pistën e Madridit dhe makinat historike të AMG. Skocezi David Coulthard, me 15 sezone në F1, kryesisht me McLaren dhe Red Bull, zbuloi për herë të parë pistën San Agustín de Guadalix.

Siç shihet në video, Coulthard i bëri xhirot e para në Jarama me Mercedes CLK DTM AMG spektakolar dhe që në fillim përshtypjet e tij ishin shumë pozitive. Skocezi nuk mundi ta testonte AMG One…, por nuk u interesua shumë, sepse është një nga 275 personat me fat që e ka një në garazhin e tij, si Nico Rosberg dhe me siguri Lewis Hamilton…