Transmetuar më 06-09-2022, 18:36

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 294 testime, 62 qytetarë të infektuar, një humbje jete dhe 415 të shëruar në 24 orët e fundit

Situata: Janë kryer 294 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 62 qytetarë, në këto bashki:

19 në Tiranë, 6 në Lushnje, 5 në Gjirokastër, 4 në Lushnje, nga 3 Durrës, Dibër, Himarë, Gramsh, Devoll, nga 2 Vlorë, Kavajë, Tepelena, nga 1 Shkodër, Lezhë, Divjakë, Mallakastër, Selenicë, Sarandë, Kolonjë.

Janë 1,861 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 16 pacientë. Në 24 orët e fundit ka 1 humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Tirana 88 vjeç.

Janë shëruar 415 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 323,692 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (6 Shtator 2022) Raste të reja ditore 62 Të shëruar në 24 orë 415 Të shtruar në spitale 16 Humbje jete në 24 orë 1 Testime ditore 294

Testime totale 1,966,374 Raste pozitive 329,137 Raste të shëruara 323,692 Raste Aktive 1,861 Humbje jete 3,584

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 855 Shkodër 184 Fier 172 Elbasan 163 Durrës 118 Korçë 100 Vlorë 92 Gjirokastër 54 Berat 49 Dibër 45 Lezhë 24