Transmetuar më 08-09-2022, 13:41

Teksa Lamborghini dhe Bugatti kanë bërë të ditur se nuk do të kenë më makina, nga ana tjetër Ferrari vjen i përgatitur më shumë se kurrë. Kompania e makinave luksoze është gati të zbulojë SUV-në e tij të parë, Purosangue, më 13 shtator për tregjet globale.

Ky automjet do të hapë një kapitull të ri për markën italiane të super-makinave dhe do të konkurrojë kundër Lamborghini Urus dhe Porsche Cayenne. Makina e ardhshme me katër rrota është parë duke bërë teste pranë objektit të markës, Maranello, muajt e fundit, megjithëse në një avatar të kamufluar. Ferrari ka qenë i njohur për krijimin e disa prej motorëve më të mirë V8 dhe V12 gjatë gjithë historisë së tij. Kompania ka publikuar në Twitter një video ku dëgjohet se si do të tingëllojë Ferrari Purosangue në rrugë.

Prodhuesi i super-makinave po futet në botën e SUV-ve të performancës me Purosangue që do të thotë i pastër. Megjithatë, kompania ka një sfidë të madhe për të kapërcyer në formën e Lamborghini Urus, e cila ka bërë shifra të mira shitjesh që nga debutimi i saj në vitin 2018.

Vlen të theksohet gjithashtu se së fundmi, Ferrari është detyruar të tërheqë 23,555 makina për shkak të një problemi të mundshëm që mund të shkaktojë që frenat të humbasin funksionin dhe të rezultojnë në një aksident. Kompania nga Maranello gjithashtu tërhoqi pothuajse 10 mijë makina për shkak të të njëjtit problem në tetor të vitit të kaluar dhe tani ky numër është më shumë se dyfishi.