Transmetuar më 29-11-2022, 22:16

GREQI- Një tërmet 4.9 Rihter ka ndodhur mbrëmjen e së martës në orën 22.06 në Evia, sipas zgjidhjes automatike të Institutit Gjeodinamik të Observatorit të Athinës. Protothema shkruan se thellësia fokale e tërmetit është 5 km, dhe epiqendra është 8 km në lindje në juglindje të fshatit Zarakes në Evia jugore.

Nga ana e saj, Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC) e regjistroi tërmetin me magnitudë 5.3 Rihter, por pak më vonë e rishikoi atë në 4.9 Rihter. Vihet re se mëngjesin e së martës tërmeti prodhoi paslëkundje me magnitudë 4.8 Rihter dhe më pas dy të tjerë me magnitudë 4.1 dhe 4.2 Rihter.