Transmetuar më 03-03-2023, 10:40

VlorĂ« – Një ngjarje e rĂ«ndĂ« kriminale, Ă«shtĂ« arritur tĂ« parandalohet nĂ« qytetin e VlorĂ«s, pasi njĂ« sasi eksplozivi ishte pĂ«rgatitur tĂ« shpĂ«rthente.

Policia lokale konfirmoi pĂ«r noa.al se 500 gramĂ« eksploziv i montuar nĂ« njĂ« pajisje me telekomandĂ«, pĂ«r t’u shpĂ«rthyer nĂ« distancĂ«, Ă«shtĂ« arritur tĂ« kapet dhe sekuestrohet.

Gjithashtu u sekuestruan 2 armë zjarri, 1 armë gjahu, municion luftarak, lëndë narkotike, veshje si të Policisë dhe sende të tjera të kundërligjshme.

Në operacionin e koduar "Strike", u arrestua në flagrancë një 23-vjeçar që i mbante të fshehura në banesën e tij.

Policia tha se 23-vjeçari Damiano Sejko dyshohet të jetë pjesë e një grupi kriminal që po përgatitej për një krim të rëndë.

Dinamika e ngjarjes

Strukturat hetimore të Komisariatit të Policisë Vlorë, në bashkëpunim dhe me strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, kishin mbledhur informacione të siguruara nga inteligjenca informative se një 23-vjeçar, i cili dyshohet të jetë pjesë e një grupi kriminal, në qytetin e Vlorës, mbante të fshehura në banesë, armë zjarri të llojeve të ndryshme, me të cilat dyshohet se do të kryhej një krim i rëndë.

NĂ« kĂ«to kushte agjentĂ«t kanĂ« organizuar operacionin policor tĂ« koduar “Strike”, duke angazhuar shĂ«rbime tĂ« shumta policie.

NĂ« kuadĂ«r tĂ« kĂ«tij operacioni u bĂ« kapja dhe arrestimi nĂ« flagrancĂ« i shtetasit Damiano Sejko, 23 vjeç, pĂ«r veprat penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armĂ«ve, armĂ«ve shpĂ«rthyese dhe i municionit”, “Prodhimi dhe shitja e lĂ«ndĂ«ve narkotike”, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armĂ«ve tĂ« gjuetisĂ«â€ dhe “Mbajtja pa tĂ« drejtĂ« e uniformĂ«s”.

GjatĂ« kontrollit tĂ« ushtruar nĂ« banesĂ«n e tij, nĂ« lagjen “Bashkimi”, shĂ«rbimet e PolicisĂ« gjetĂ«n dhe sekuestruan nĂ« cilĂ«sinĂ« e provĂ«s materiale: 500 gramĂ« eksploziv i montuar nĂ« njĂ« pajisje me telekomandĂ«, pĂ«r t’u shpĂ«rthyer nĂ« distancĂ«, 1 armĂ« zjarri automatik, 1 armĂ« zjarri pistoletĂ« me silenciator, 1 armĂ« gjahu, 38 fishekĂ« luftarakĂ« pĂ«r pistoletĂ«n dhe automatikun, 2 uniforma policie, njĂ« sasi lĂ«nde e dyshuar narkotike kanabis, 2 aparate celulare dhe 1 automjet tip “Volkswagen”.

Policia tha se çër shkak të sekretit hetimor, duke qenë se ngjarja është në hetim, nuk jepen detaje të tjera në lidhje me motivet dhe objektivin e synuar.

Sakaq, vijon puna hetimore, nën drejtimin e Prokurorisë, për identifikimin e shtetasve të tjerë që do të bashkëpunonin me shtetasin D. S. dhe për dokumentimin e plotë të këtij rasti.

Ndërsa materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprime të mëtejshme procedurale. /noa.al