Transmetuar më 13-06-2023, 12:12

Nga Artan FUGA

Opozita ne fakt mire beri qe kritikoi politiken e qeverise per ca rritje rrogash me therrime qe beri per disa kategori te kufizuara socioprofesionale perpara zgjedhjeve. Muhabet i gjate. Nuk eshte aq e thjeshte sa e bejne. Fundja, vota ne shkembim te sherbimeve eshte. Me jep, te jap.

Ky eshte parimi. Do voten? Dua page, sherbime, rruge etj.! Ka qe duan pese leke me shume. Pune e tyre. Ç’t’i besh? Kur pala tjeter nuk me ofron asgje, voten per nje gjysem televizori per shtepi do ta shes. Bravo! Pragmatizem i levdueshem. Kjo duhet. Po, po, edhe per gjysme televizori per shtepi, e nje gjysme keci e jap voten! Ç’a do ti?

A eshte blerje votuesish? Po, edhe ashtu quaje ne daç. Po votat i blen edhe me parapagim, dhe me paspagim. Si ne dyqan, ose te berberi, si ne kafe etj. Atehere kur u rriten rrogat ne stratosfere per deputetllaret, opozitaret perse nuk bertiten prape: Ej, ky qeveritari po na blen. Na paska blere me paspagim!

Hiç o fare! Fut kuindicinen ne xhep, ul koken, mos bezaj dhe ec nareeee. Kane goje te shajne varfanjaket qe marrin ndonje kacidhe ne shkembim te votes. Beni sikur opozitoni, ne fakt po-pozitoni dhe pas zgjedhjeve, kur t’i fus ne xhep votat, do t’ju rris pagat.

Pse nuk protestojne tani duke thene: Qeveria na ka blereeeeee. Poshtersi! Perfitoi nga varferia jone dhe na bleu. Ka opozitare qe nuk blihen me leke. Dakord. Por qe ka gjoja opozitare, qe jane te blere, kete duhet te jesh gomar, idiot, maskara, budalla, horr, pleher qe ne mos ta thuash, te pakteeeeeen ta mendosh.

Mjafton te shohesh veprimet e atyre, çfare thone, madje edhe grimasat ne fytyre, gjuhen e trupit dhe te fytyres, budalliqet qe nxjerrin nga goja, kur dalin para kamerave, dhe kupton qe jane jo vetem te blere, por edhe te… dhjere!