Transmetuar më 07-09-2023, 12:57

Pasuria e tij bëri që Elon Musk dhe Jeff Bezos të dukeshin… të varfër!

Çfarë do të bënim nëse do të kishim para të pakufizuara? Të gjithë e kemi menduar të paktën një herë në jetë…

Ky mendim kaq utopik për 99.9% të pjesës tjetër të njerëzve u bë realitet për një djalë nga Pensilvania, SHBA, raporton noa.al.

Chris Reynolds për pak minuta u bë njeriu më i pasur në botë. Dhe po flasim për pasurinë në atë masë që i bëri Elon Musk dhe Jeff Bezos të dukeshin të varfër para tij.

Gjithçka ka ndodhur në vitin 2013, por historia ka dalë në pah ditët e fundit si shembull për t’u risjellë në vëmendje, raporton noa.al.

Historia e pabesueshme e Kristit

Konkretisht, Chris hapi llogarinë e tij në PayPal duke pritur të shihte 140 dollarët që kishte kursyer.

Por nuk ishte gati për atë që do të shihte, pasi vuri re se më shumë se… 92 kuadrilion dollarë ishin depozituar në llogarinë e tij!

Në fakt, në atë moment Chris ishte i vetmi person në botë që mund të pretendonte se ishte… “katër milioner”.

Reagimi i parë i Chris ishte paniku pasi ai mendoi se aplikacioni financiar tregonte se ai i detyrohej dikujt 92,233,720,368,547,800 dollarë.

Ai ngarkoi statement tronditës të PayPal në Facebook, dikush vuri në dukje se shuma astronomike ishte "kreditim" dhe jo "debit".

Para kësaj, paratë më të mëdha që Chris kishte parë ndonjëherë në llogarinë e tij PayPal ishin "pak më shumë se 1000 dollarë" për shitjen e një grupi gomash vintage në eBay.

Gëzimi i tij ishte i shkurtër…

Fatkeqësisht, gëzimi i Chris nuk zgjati shumë. Kur ai u fut përsëri në llogarinë e tij, bilanci i tij ishte përditësuar dhe ai nuk ishte më njeriu më i pasur në botë…

Për fat, Chris nuk u lëndua shumë nga incidenti dhe ishte në gjendje të shihte anën gazmore. Pasi kishte pasur mjaft kohë për të ëndërruar se ku do ta shpenzonte këtë shumë të paimagjinueshme parash, ai tha: “Do të doja të shlyeja borxhin kombëtar të SHBA-së. Kjo më shqetësonte vërtet”.

Në fakt, kompania ofroi të bënte një donacion për një kauzë të zgjedhur nga Chris, si një "ndjesë" për incidentin. /noa.al