Transmetuar më 11-09-2023, 21:45

PËRDITËSIM: Mediat greke raportuan gjatë gjithë kohës pas krimit, se viktimat ishin shqiptarë. Por sot në mëngjes, Ministri shqiptar i Brendshëm njoftoi se "nga autoritetet greke jemi informuar se viktimat kanë shtetësi turke me karta identiteti të një vendi të BE"

Athinë, 11 Shtator 2023 /noa.al – Gjashtë persona përfunduan të vdekur pas një prite vdekjeje të ngritur nga persona të panjohur.

Pesë nga viktimat u ekzekutuan brenda makinës, kurse i gjashti, shoferi, u gjet jashtë saj, gjithashtu i pajetë.

Noa.al mëson se gjashtë personat ishin të gjithë në moshë të re, midis 30 deri 40 vjeç.

Detaje të tjera që dalin janë se u makina ku u vranë të gjashtët, është me targa gjermane A – RR – 6666.

Gjithçka ndodhi pasditen e sotme 9/11 në zonën Artemis në Loutsa të Atikës, kryeqyteti grek.

Hetimet e para flasin për krim me pikënisje te mafia e burgjeve. Dyshimet janë se prita fatale u krye mes personash që njihnin njëri-tjetrin, për larje hesapesh, lidhur me një rast droge.

Skenari i konsideruar si më i mundshmi nga autoritetet është se bëhet fjalë për një larje hesapesh, lidhur me një rast droge, citon noa.al raportimet e mediave vendase që po monitoron vazhdimisht.

Autorët dhe viktimat njiheshin me njëri-tjetrin dhe duket se në fakt, të parët i kanë ngritur pritën e vdekjes brenda makinës me targa false gjashtë personave që ndodheshin te ky Ford që shihni në foto.

Makina në të cilën u gjetën të vdekurit

Skenari i pritës së vdekjes përforcohet nga pozicioni në të cilin janë gjetur viktimat (brenda makinës).

Të 5 viktimat u gjetën të vdekur në makinë, ndërsa i gjashti ishte shtrirë me fytyrë poshtë në një pellg gjaku, jashtë saj.

Më pas autorët janë larguar me një makinë Ford me ngjyrë të zezë, ndërsa autoritetet janë në kërkim të një bashkëpunëtori me motor. Hetimi nxjerr se ishin katër persona që kryen atentatin terrorist.

Nga provat e para të mbledhura nga vendi i krimit nga hetuesit rezulton se autorët kanë hequr sende nga automjeti i viktimave.

Sipas informacioneve në vendngjarje janë gjetur 25 gëzhoja, ndërsa policia është në kërkim të një veture të zezë luksoze dhe një motorr.

Numri dhe lloji i armëve të përdorura gjatë ekzekutimit nuk janë zbardhur ende. Dyshimet janë se u përdorën pistoletë 9mm dhe automatik model 56.

Drejtoria e Sigurisë së Atikës ka ndërmarrë hetimet paraprake dhe po mbledh materiale nga kamerat e sigurisë në zonë.

Të dhënat e para tregojnë dy mjete në ikje, një makinë dhe një motoçikletë, raporton noa.al.

Për mënyrën e ekzekutimit, oficerët e policisë thonë se autorët ndoshta e dinin mirë itinerarin e viktimave, e kishin “kontrolluar” atë dhe kishin zgjedhur pikën specifike, pasi prej andej e kishin shumë më të lehtë të arratiseshin, si drejt Rafinës, ashtu edhe drejt Nea Makri apo Athinës.

Shkëmbimi i armëve duket se ka nisur rreth orës 18:30 në kryqëzimin e rrugëve Arionos dhe Acropoleos dhe menjëherë disa qytetarë kanë thirrur policinë për të shkuar në vendngjarje.

Kur forcat policore mbërritën në vendngjarje, panë pesë të vdekur brenda makinës me targa gjermane dhe një tjetër të vdekur jashtë mjetit, i cili besohet se ishte shoferi dhe tentoi të arratisej.

Në thelb, policia është mes dy skenarëve: I pari, të cilin e konsideron më të mundshëm, është se autorët i kishin bërë pritë viktimave të tyre dhe kur i gjetën në vendngjarje, i ekzekutuan.

Dhe versioni i dytë është se mes dy bandave ka pasur një lloj “takimi”, nuk ka pasur “marrëveshje” mes tyre dhe më pas kanë dalë… armët e zjarrit.

Në të njëjtën kohë, autoritetet po hetojnë nëse viktimat kanë qenë të përfshirë në krime të skeduara në të kaluarën. Rezulton se viktimat ishin të njohur për policinë.

Deri tani nuk dihet nëse viktimat kanë pasur kohë të reagojnë, pasi vetëm shoferi ka tentuar të arratiset dhe në fund ka marrë një breshëri të shtënash.

Një mjek mjekësor ndodhet në vendngjarje, ndërsa zona mbetet e rrethuar nga forcat e policisë.

Studiuesit e EL.AS. Ata tashmë kanë nisur marrjen e deklarimeve nga banorët që ndodheshin në zonë, ndërkohë që tashmë ka nisur procesi i identifikimit të viktimave nga zyrtarët e Sektorit të Hetimit të Vrasjeve. /noa.al