Transmetuar më 27-09-2023, 14:34

Kristjan Asllani ishte protagonisti i programit mediatik të ndeshjes Inter-Sassuolo. Ja disa nga deklaratat e mesfushorit shqiptar, i cili nis duke kujtuar fillimet e tij: “Mbaj mend shumë mirë herën time të parë në fushë, ende e shikoj videon e asaj ndeshjeje.

Emocioni më i madh sot është të mendoj për atë që kam bërë vitet e shkuara, herën e parë kur u gjenda në ‘San Siro’ si tifoz i Interit. Kjo ishte gjëja më e mirë që mund të më ndodhte. Jam rritur me Interin, ende e mbaj mend finalen e Champions League 2010. E kam ndjekur me babain tim në një lokal dhe brohorita shumë”.

Asllani ka lindur më 9 mars, ashtu si Interi. “Kur u zyrtarizova tek Interi ishte e pabesueshme, në të njëjtën ditë mora edhe lejen e drejtimit dhe ishte një emocion i dyfishtë. Padyshim që arritja te zikaltrit ishte realizimi i ëndrrës që kisha pasur prej fëmijërisë”.

Pikantet e rrëfimit të Asllanit

Ekipi – “Është gjëja më e rëndësishme, do të thotë të ndash një qëllim, të diskutosh dhe të punosh së bashku për t’i arritur qëllimet. Ekipi ngjason me familjen, çka për mua është baza e gjithçkaje”.

Bashkëlojtari që e bën të qeshë – “Barella, ai është vërtet i bukur në këtë drejtim”.

30.06.2022 – “Dita kur u zyrtarizova tek Interi ishte realizimi i ëndrrës që kisha pasur që fëmijë”.

2010 – “Është viti kur lindi vëllai im i vogël. Ta shihja atë të rritej çdo ditë ka qenë një emocion unik. Ne kemi një marrëdhënie të shkëlqyer. Ai luan gjithashtu futboll dhe e rëndësishme është që të kënaqet”.

1974-1984 – “Këto janë takimet e prindërve të mi… Do t’i falënderoj përgjithmonë për gjithçka që kanë bërë për mua”.

Përulësia – “Jam i vetëdijshëm që nuk ndalon kurrë së mësuari dhe rrituri në jetë dhe futboll. Përulësia është një pikë fikse në rrugëtimin tim”.

Qetësia – “Është thelbësore, kam një karakter të qetë dhe kjo më ndihmon edhe në fushë”.

Pasioni – “Është pranvera që nxit gjithçka, ajo që më lëviz çdo hap, që kur isha fëmijë”.

Përkushtimi – “Është ajo që më lejon të përfitoj sa më shumë nga vetja ime duke u përqendruar plotësisht te puna që bëj”.

Respekti – “Është një nga ‘rregullat’ e para që të mëson ky sport dhe është gjithashtu një nga më të rëndësishmit”.