Mediat e huaja/ Albin Kurti mbron në Gjirokastër të ashtuquajturën ‘Shqipëri e Madhe’, premton bashkimin me Kosovën
Transmetuar më 04-03-2021, 15:24

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati për Kryeministër të Kosovës, Albin Kurti, vizitoi Gjirokastrën sot si pjesë e fushatës parazgjedhore të degës së partisë së tij në Shqipëri, për zgjedhjet parlamentare në atë vend, të planifikuara për 25 Prill .

Kësaj vizite dhe fjalëve që u thanë nga Albin Kurti i ka kushtuar një artikull mediat e huaj, më konkretisht “en24.news”.

Kurti again advocates the so-called "Greater Albania"

Në Gjirokastër, ku prezantoi një nga 3 kandidatët për deputetë të Partisë Vetëvendosje, Kurti foli gjithashtu për mundësitë e bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë, kur u pyet nga gazetarët.

“Ne kemi pengesa. Kushtetuta e Kosovës, neni 1, pika 3 dhe neni 1, pika 1, nuk e lejon, por me vullnet politik, duhet të kalojmë një ligj mbi referendumin në mënyrë që Kosova dhe Shqipëria të bashkohen në një shtet të vetëm” – tha Kurti.

Kurti shtoi se ishte krenar për të kujtuar Gjirokastrën, ku, siç vuri në dukje ai, flamuri i lirisë së Shqipërisë së pavarur u ngrit më 4 dhjetor 1912, vetëm shtatë ditë pasi Ismail Cemalji e ngriti atë në Vlorë, pasi vendi fitoi pavarësinë nga Turqia.

“Sot, unë jam këtu së bashku me Kreshnik Merxhanin, i cili është një kandidat për deputet i Vetëvendosjes në rajonin e Gjirokastrës, për zgjedhjet e 25 Prillit – tha Kurti.

Ai shtoi se Vetëvendosja për zgjedhjet parlamentare në Shqipëri ka 3 kandidatë të pavarur dhe theksoi se Shqipëria ka nevojë për zhvillim që sjell punësim dhe drejtësi, por që sw pari lufton korrupsionin.

Kurti gjithashtu kujtoi se ai kishte biseduar dje në Tiranë me Presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta, Kryeministrin, Edi Rama dhe kreun e Partisë Demokratike të opozitës, Ljuzlim Basha.

/a.m/NOA.al