Transmetuar më 30-07-2022, 07:45

Për të krijuar automjete të jashtëzakonshme duhet një imagjinatë e jashtëzakonshme. Sidoqoftë, janë pikërisht ato me pamje të veçantë, fuqi ekstreme dhe zgjuarsi të madhe që godasin publikun. Në botën e automobilave, koncepti i krijimit të diçkaje ekstravagante dhe që i lë të gjithë pa fjalë është një valë që e kalojnë shumë.

The F750 World Cruiser Is a $6 Million Monster Home on Wheels - autoevolution

Nga veturat, kamionët, motoçikletat… dhe kamperët. Historia e sotme ka të bëjë me një makinë pushimi (kamper) fushore, Ford F-750 World Cruiser i ri, i lindur nga një ide e Peter Dunkel, bashkëthemelues i “Dunkel Bros” nga Kalifornia.

Kjo “autokomë” e veçantë u ndërtua mbi bazën e një F-750, modeli i Ford-it, i përbërë nga një motor V8 me naftë, 330 kuaj fuqi, ose një V10 me benzinë, ​​320 kuaj fuqi. Një gjigant i vërtetë.

F750 World Cruiser: A $6 Million Bug-Out Truck | RECOIL OFFGRID

Modeli i përdorur për ndërtimin e kamperit, përkatësisht F-750, ka pësuar një zmadhim prej rreth 56 centimetrash për komoditet më të madh brenda automjetit, i cili mund të strehojë lehtësisht 6 persona.

Cruiser është i pajisur me një banjo me dush, një kuzhinë me të gjitha pajisjet dhe një dhomë ndenje me TV (ekran të sheshtë), në mënyrë që të kënaqeni dhe të keni relaksim të merituar. Ky automjet pushimi përfundon me zonat e dhomës së gjumit.

F750 World Cruiser: A $6 Million Bug-Out Truck | RECOIL OFFGRID

Fuqinë e kamperit e jep një motor turbodiesel Caterpillar C7 me 300 kuaj fuqi dhe 1200 Nm çift rrotullues. Ai përmban pezullim ajri, rrota 22 inç dhe 2 rezervuarë shtesë, që marrin 230 litra karburant. Por kjo nuk është e gjitha, sepse ata që duan të argëtohen, duke krijuar një atmosferë klubesh nate, mund ta bëjnë këtë.

Si? Cruiser ka një sistem “Kenwood Supreme” me altoparlantë dhe një “subwoofer” 10 inç. Me pak fjalë, një ëndërr. Por, nuk është për çdolloj xhepi, sepse kushton gati 6 milionë euro.

2008 Ford F750 World Cruiser | S188 | Monterey 2013