Transmetuar më 05-09-2022, 12:24

“QMX50” i zhvilluar në mënyrë të pavarur i Kinës, një mjet i madh ajror pa pilot (UAV) me energji diellore, bëri fluturimin e tij të parë të suksesshëm në Yulin, provincën Shaanxi të Kinës veriperëndimore, të shtunën, njoftoi Korporata e Industrisë së Aviacionit e Kinës (AVIC), citon noa.al, agjencinë e  lajmeve “Xinhua”.

Sipas AVIC, prodhuesi kryesor i avionëve në vend, “QMX50” u ul i sigurt pas një fluturimi 26 minutësh.

“QMX50” është zhvilluar nga Instituti i Avionit të Parë AVIC dhe komponentët e sistemit të avionit ishin të gjithë në gjendje të mirë pas fluturimit të parë të suksesshëm, bëri të ditur AVIC.

Sipas prodhuesit kinez të avionëve, avioni është UAV-ja e parë me shpejtësi të ulët në lartësi të madhe me një raport pamjeje super të lartë.

Ai është modeli i parë i madh UAV me një konfigurim të dyfishtë dhe platforma e parë e madhe plotësisht elektrike UAV e drejtuar vetëm nga energjia diellore e zhvilluar nga AVIC.