Transmetuar më 24-09-2022, 08:52

Një paraqitje e plotë, të paktën për 45 minutat e para të lojës. Gati 60 mijë shikuesit e stadiumit “Hard Rock” në Miami, ku Argjentina e Messit mposhti Hondurasin me ritmin e golave ​​(tre), shijuan një mbrëmje të paharrueshme. Miqësorja përfundoi 3-0.

Për “Seleccion” ishte pak më shumë se një seancë stërvitore, por u përdor për të shënuar Lautaro pas gati një muaji agjërim në zonën e portës.

Ky test nënvizoi edhe një herë lidershipin e jashtëzakonshëm të Lionel Messit brenda një grupi që udhëton drejt velave të shpalosura, falë një ecurie pamposhtmërie që ka zgjatur 34 ndeshje radhazi.

Përveç “Toros”, i zëvendësuar pas pjesës së parë, nga “italianët” luajtën edhe Paredes i Juventusit (64 minuta) dhe “friuliani” Perez, i cili debutoi në gjysmën e fundit. Testi i radhës për Argjentinën në natën mes të martës dhe të mërkurës kundër Xhamajkës.

Asnjë eksperiment i veçantë nga trajneri Scaloni, pavarësisht aludimeve. Moduli mbeti 4-3-3, me disa variacione të vogla. Për shembull, nuk luajti Di Maria, i lënë pushim, por nga ana tjetër shkëlqeu Papu Gomez, i cili rezulton të jetë partneri më i mirë i Messit që në fillim.

Pikërisht në atë aks, “Seleccion” ndërtoi avantazhin në minutën e 16-të, rezultat i një “puthjeje të egër” të Lautaros në qendër të zonës. Pas kësaj është një shfaqje e pastër, me një penallti të Messit dhe një gol me telekomandë nga 20 metra që mbyll ndeshjen në minutën e 69-të. Pas rezultatit final 3-0, Argjentina humbi të paktën katër raste të pastra për ta thelluar diferencën.