Transmetuar më 27-05-2023, 18:52

GJERMANI – Bayern Munich dëshmoi se nuk po e lëshon majën e Bundesligës gjermane. Bavarezët mundën Këlnin 2-1 dhe, të kombinuar me barazimin 2-2 të Dortmundit kundër Mainz në “Signal Iduna Park”, u kurorëzuan kampionë të Gjermanisë për herë të 11-të radhazi dhe të 33-të në historinë e tyre.

Lojtarët e Tuchel luajtën me zjarrin. Ljubitz i është kundërpërgjigjur golit të Coman (8′) me një penallti në minutën e 81-të dhe i ka zbritur përkohësisht bavarezët në vendin e dytë. Megjithatë, Musiala e shpengoi Bayernin në minutën e 89-të.

Bayern hyri në ndeshje në kërkim të golit të parë që herët. Dhe këtë e bëri në minutën e 8-të. Coman realizoi një gjuajtje të mrekullueshme nga brenda zonës, duke e dërguar topin në këndin e largët dhe në rrjetën e Schwebe. Kështu bavarezët kaluan në epërsi.

Lojtarët e Tuchel kontrolluan ritmin dhe finalet në Këln, ose duke dalë jashtë, ose me Sommer duke shmangur rrezikun.

Para përfundimit të 45 minutave të para, konkretisht në 45+1’, Sane shënoi me një goditje të saktë. Megjithatë, arbitri u alarmua nga VAR, pa fazën në monitor dhe e anuloi golin për dorën e anësorit gjerman në fillim të fazes sulmuese.

Bavarezët ishin ende në kontroll dhe humbën disa raste për të dyfishuar epërsinë e tyre dhe kështu Këlni i ndëshkoi. Vendasit fituan një penallti dhe Ljubitzic (81’) e realizoi duke e dërguar topin në rrjetë për 1-1.

Por Bayern nuk u dorëzua dhe ndoqi me furi golin, që do t’i kthejë në epërsi të lojës dhe të ligës. Në të 89-ën Musiala goditi portën me një goditje të bukur për 2-1, që qëndroi deri në finale dhe i dha titullin e kampionit ekipit të tij.

Në ndeshjet e tjera, ishte harakiri i bujshëm i Borussia Dortmundit, i cili barazoi 2- 2 në shtëpi me Mainzin dhe përfundoi i dyti me gola diferencë. Unioni i Berlinit fitoi 1-0 dhe u rendit i katërti dhe në Champions League. Sakaq skuadra e dytë që zbret drejtpërdrejt së bashku me Hertha Berlin është Schalke, e cila humbi 4-2 në fushën e Leipzig dhe mbeti e parafundit.

Pas barazimit 1-1 me Hoffenheim, Stutgarti do të shkojë në ‘play-off’. Bochum shpëtoi pas fitores 3-0 ndaj Leverkusen, ashtu si edhe Augsburg që arriti objejtivin e qëndrimit pavarësisht nga humbja 2-0 me Borussia M’Gladbah.