Transmetuar më 26-02-2024, 08:50

Gjarpri më i madh në botë u zbulua në pyllin e Amazonës dhe është 8 metra i gjatë dhe peshon dyqind kilogramë. Ajo që e bën këtë zvarranik edhe më mbresëlënës është koka e tij, aq e madhe sa ajo e njeriut.

Është Anakonda e Gjelbër Veriore dhe u gjet nga profesori dhe prezantuesi i TV Freek Vonk. Ai ka publikuar një video në profilin e tij në Instagram ku shihet duke notuar nën ujë me Anakondën.

Deri më tani, vetëm një specie e Anakondës së Gjelbër, e quajtur edhe Anakonda Gjigante, ishte njohur në Amazon.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd